Who’s Who

Miss Jo Bland Headteacher
Mrs Jo Lacey Deputy Head, Curriculum Lead, Y6 Class Teacher
Miss Charlotte Hardy Phonics Lead, Y2 Class Teacher
Mr Ben Newton Maths Lead, Y5 Class Teacher
Miss Lizi Stretton Deputy Head, Literacy Lead, EYFS Class Teacher
Miss Sephron Cave EYFS Teacher (P/T)
Miss Storm Danby EYFS Teacher
Miss Kersti Duncan Y1 Class Teacher
Miss Laura Appleyard IT Champion, Y1 Class Teacher
Miss Georgina Forth Art Lead, Y2 Class Teacher
Miss Rebecca Bisby PHSE Lead, Y3 Class Teacher
Miss Lexi Coote Y3 Class Teacher
Mrs Helen Ridlington RE Lead, Y4 Class Teacher
Miss Amanda Sheerin PE Lead, Y4 Class Teacher
Miss Ashleigh Frankish Y5 Class Teacher
Mrs Claire Pinder DT Lead, Y6 Class Teacher (P/T)
Mr James Woods Science Lead, Y6 Class Teacher
Mrs C Humphreys Cover Supervisor
Mrs Virginia Lilley Intervention Teacher, SENDCo.
Mrs Sarah Robinson In-house Supply Teacher

Learning Support Assistants:

Miss Lucy Taylor EYFS
Miss Laura Molson EYFS
Miss Amber Nichols Y1
Miss Ellie Middleton Y1
Miss Phoebe Lea Y2
Miss Brodie Chapman (Apprentice) Y2
Mrs Tracey Watson Y3
Miss Chloe Taylor (Apprentice) Y4
Miss Hollie Baggaley Y5
Miss Nicole Cannon Y6

Learning Support Assistants funded by EHCPs:

Miss Claudia Calvey (P/T)
Mr S Melson
Mrs Becky Green
Mr A Cobb
Mrs K Kibby
Mrs J Harper
Mrs Z Turner

Office Staff:

Miss Chloe Houlden Senior Administrator
Miss E Freeman Admin Assistant (Apprentice)

Site Staff:

Mr Frank Cannon Site Manager
Mrs Lorraine Green Cleaner
Mrs Carol Dace Cleaner

Midday Supervisors:

Mrs W Holmes Midday Supervisor
Mrs S Harwood Midday Supervisor
Miss O Ross Midday Supervisor
Miss S Brocklesby Midday Supervisor
Mrs S Necas Midday Supervisor
Mrs K Baronovska Midday Supervisor
Mrs M Millard Midday Supervisor

Governors:

Mr David Radford Chair of Governors
Mrs Zoe Fletcher Parent Governor
Mrs Sarah Welbourne Vice Chair of Governors
Miss Jo Bland Executive Head Teacher
Miss Charlotte Hardy Staff Governor
Mrs Sue Morrison Community Governor
Miss Beth Maye Community Governor
Mr Steve Whelbourn Community Governor
Community Governor
Mrs Carolyn Sumner Clerk to the Governing Body

Specialist Teaching Team (PPA Cover)

Mr Lewis Edwards  

Music Teacher

 

Mr James Carr Sports Coach

 

Central Services Team:

Mrs Maxine Cunningham Trust SENDCO
Mrs Dina Nicholson Trust Safeguarding Lead
Mr Martin King TAC Coordinator
Mrs Rachel Cridland TAC Coordinator
Mrs Audrey Martin SENDCo Administrator
Mrs Amanda Smith Senior Educational Welfare Officer
Mrs Caroline Nixon Educational Welfare Officer
Mrs Sally-Ann Booth Attendance Administrator
Mrs Anna Boyne Safeguarding Administrator